Facebook IconTwitter IconInstagram IconLinkedin IconYoutube Icon

Bir sağlık teknolojisi şirketi: Tarabios

 

Bir sağlık teknolojisi şirketi: Tarabios 

İnventram’ın odak yatırım alanlarından biri medikal teknolojiler. Bu çerçevede şirketin yatırım portföyünde yer alan Tarabios, sağlık çalışanlarının verimliliğini ve hastaların yaşam kalitesini iyileştirmek amacıyla pıhtılaşma tanı ve takip sistemleri geliştirmeye odaklanıyor. Tarabios’un ilk ürün adayı, taşınabilir bir pıhtılaşma ölçümü cihazı olan CoaRight. Tarabios CEO’su Esat Oğuz’dan dinlediğimiz CoaRight’ın özelliklerini ve İnventram iş birliği hakkında ayrıntılı bilgiyi videomuzu izleyerek öğrenebilirsiniz.

CoaRight’ın ilk versiyonunda en yaygın kullanılan oral antikoagülanların takibi için PT/INR ölçümü hedefleniyor. CoaRight’ın mikro akışkan sistem ve fiberoptik ölçüm metodu gibi sahip olduğu ileri teknolojiler sayesinde yüksek doğrulukla, laboratuvarla eş değer sonuçlar alınabiliyor. Dünyanın birçok ülkesinde patentle korunan cihazı farklı kılan en önemli özelliği ise ölçüm metodu. Cihazın tasarımında opto-mekanik ölçüm metodu bir avantaj olarak kullanılarak, kanda bulunan biyokimyasal etkenlerin ölçüme ve sonuçlara yan etkisinin önüne geçilmiş oluyor.

CoaRight, AR-GE aşamasını tamamlayarak ürün geliştirme sürecine girmiş durumda. Klinik çalışmalar ve CE başvuru süreçlerinin 2023'ün ilk yarısında tamamlanması ile aynı yılın sonunda Avrupa pazarında aktif satış faaliyetlerine başlanması planlanıyor.

PT/INR ölçümüyle yola çıkan Tarabios, önümüzdeki süreçte APTT, ACT, NOACs gibi pıhtılaşma parametrelerinin takibinin sağlanmasına odaklanan çalışmalar yapmaya devam edecek. Şirket son yıllarda geliştirilen üçüncü nesil antikoagülanlar özelinde de sektördeki gelişmeleri yakından takip ediyor. İnventram ise ilk günden bu yana olduğu gibi önümüzdeki süreçte de sadece bir yatırımcı olarak değil, tüm heyecanıyla birlikte çok iyi bir iş ortağı olarak Tarabios’la birlikte ilerlemeyi hedefliyor.