Facebook IconTwitter IconInstagram IconLinkedin IconYoutube Icon

Yatırımcının ajandasında ne var?

 

Yatırımcının ajandasında ne var?

İnventram Genel Müdürü Cem Soysal, Webrazzi Summit 2022’de Arda Kutsal ile yaptığı keyifli söyleşide, İnventram’ın gelecek planlarından bahsederken aynı zamanda Türkiye girişim ekosistemini de değerlendirdi.

Dünyanın her yerinde girişimciler ve yeni girişimler için finansman desteği sağlayan VC’ler, startup’ların daha sonraki aşamalarında da yanlarında yer alarak gelişmelerinde önemli rol oynarlar. Türkiye ekonomisine güç katmayı hedefleyen ve ülkedeki sayılı CVC’lerden biri olan İnventram da, vizyonunu paylaştığı başarılı girişimcilerin hayata geçirdiği yüksek teknoloji şirketlerine global pazarlarda büyümeleri hedefiyle yatırım yapıyor, portföyüne kattığı girişimlere; finansal yönetim, hukuki altyapı, iş geliştirme, pazarlama ve satış olmak üzere pek çok farklı alanda destek veriyor. 

Webrazzi Summit 2022’ye katılan İnventram Genel Müdürü Cem Soysal, Webrazzi Kurucusu ve CEO'su Arda Kutsal’ın sorularını yanıtlarken İnventram’ın yatırımlarını ve yatırım prensiplerini anlattı. Türk girişimcilere her zaman büyük bir inançla yaklaştıklarının ve yanılmadıklarının altını çizen Soysal, erken aşamadaki yatırımları dahi desteklerken geri dönüşlerin olumluluğundan ve İnventram’ın genel skalada hesaplanmış riski en iyi yönetebilen gruplardan biri olduğundan bahsederek 2022’nin nasıl geçtiğini şöyle özetledi: “VC yatırımlarının bu yıl Avrupa kanadında yavaşlama gösterdiğini Amerika’da ise hız kesmeden devam ettiğini gördük. İnventram olarak her zaman tedbirli ve ölçerek ya da hesaplayarak ilerlediğimiz için bu gibi gelişmelerden etkilenmiyoruz.”

Türkiye ve dünya pazarını neler bekliyor?

Türkiye, VC yatırımları tarafında 2021 yılını 1 milyar 630 milyon dolarla tamamladı. VC erken aşama ve büyüme aşaması yatırımları, Türkiye’de el birliğiyle oluşturuluyor. Türkiye’deki VC yatırımları dünyada da açık ara en tepede duruyor. Soysal, bunları anlattıktan sonra olumlu gelişmelerin altını çizdi: “Amerika’da yapılmış yeni bir çalışma var. Bu çalışma emlak yatırımları, altyapı yatırımları, büyük yatırımlardan elde edilen verilerin iç verimlilik oranlarına bakıldığında VC yatırımlarının, yatırımcısının cebine koyduğu paranın hepsine göre en yüksek olduğunu gösteriyor. Bu yüzden VC yatırımları her zaman daha da hız kazanacak ve parlayacak.”