Yatırım Portföyü
ANA SAYFA
Menu

Elektrosorpsiyon ile Su Arıtma Sistemi

Yrd. Doç. Dr. Edip Bayram / Akdeniz Üniversitesi

Teknoloji

Buluş; elektrosorpsiyon yöntemi ile kirli suların içilecek seviyede arıtılmasıdır. Karbon içerikli elektroda düşük akım uygulanırken elektrot içinden kirli su geçirilerek organik ve inorganik kirlilikler ile bakterilerin elektrot üzerinde toplanması sağlanır. Bu sayede sudaki tüm kirlilik tamamen temizlenir.

Bu sistemin en büyük avantajı üretim maliyeti yanında işletim maliyetinin de oldukça düşük olmasıdır. Bu yüzden yaygın olarak kullanılan ters-ozmoz sistemine göre de oldukça avantajlıdır.  

Geliştirilecek elektrot tasarımına göre kullanıcılara yönelik su arıtma sistemi yapılabileceği gibi endüstriyel arıtma sistemleri de kolayca geliştirilebilir. 

Fikri Haklar

Buluşla ilgili 2 patent başvurusu Amerika, Avrupa, Çin, Japonya, Türkiye ve İsrail'de devam etmektedir. 

Pazar

Dünyada içme suyu arıtma cihazı pazarı 2014 yılı itibari ile $35 milyar olup yalnızca ABD pazarı $10 milyardır ve büyüme hızı %6'dır. Diğer yandan Türkiye pazarı ise ay yıllarda $100 milyon olup oldukça hızlı büyümeye devam etmektedir.

Lisanslama Durumu

Teknolojie lisanslanmaya açık olup, bölgesel ve uygulama bazlı lisanslama yapılabilir. Çeşitli firmalarla görüşmeler devam etmektedir. 

Ekip

Yrd. Doç. Dr. Edip Bayram

    • Öğretim Üyesi, Akdeniz Üniversitesi, Kimya
    • PhD., Akdeniz Üniversitesi, Kimya