Yatırım Portföyü
ANA SAYFA
Menu

Tarabios: Mobil Kan Pıhtılaşma Hızı (PT/INR) Ölçüm Cihazı

Prof. Dr. Hakan Ürey / Koç Üniversitesi

Buluş

Tarabios, Koç Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Ürey ve ekibi tarafından geliştirilen ve İnventram tarafından desteklenen bir projedir. Projede özgün bir mobil kan pıhtılaşma hızı (PT/INR) ölçüm cihazı geliştirilmiştir. Cihaz özellikle Warfarin tedavisi gören hastaların PT/INR değerini evlerinde veya istedikleri ortamda kendi kendilerine kolayca ve doğru bir şekilde ölçebilmesini sağlar.

Cihazı özgün kılan ise kan pıhtılaşma hızını doğrudan mekanik olarak ölçen fiber optik ölçüm yöntemini mikro düzeyde barındırmasıdır. Bu sayede mevcut cihazlarda kullanılan elektrokimsayal ölçüm yöntemlerine göre hızlı sonuç vermesi, yüksek ölçüm hassasiyeti ve kandaki ajanlardan etkilenmemesi önemlilerdindendir. Ayrıca geliştirilen teknolloji platform teknolojisi olmasından dolayı yapılacak ek Ar&Ge çalışması ile bir çok hastalığın tespitinde kullanılabilecektir. 

Fikri Haklar

Cihazla ilgili iki adet patent başvuru yapılmıştır. İlk başvuru Amerika ve Avrupa'da tescil olurken diğer ülkelerde devam etmektedir. İkinci başvuru ise olumlu PCT süreci sonrası Amerika, Avrupa, Çin, Japonya ve Rusya girişi yapılmıştır. 

Pazar

2017 yılında POC PT/INR ölçüm cihazı ve kartuşu pazarı $1.2 milyar olup büyüme devem etmektedir. Yeni nesil ilaçlar geliştirilmeye devam etse de uzunca bir süre pazarın büyümeye devam etmesi tahmin edilmektedir. Bunun dışında diğer hastalıkların mobil teşhisini sağlayabilecek bir cihazın pazar büyüklüğü ise $20 milyarın üzerindedir.

Yatırım Durumu

Cihazın son kullanıcıya yakın prototipi tamamlanmıştır. Olumlu laboratuvar testleri sonrası klinik çalışmalara başlanmıştır. Bundan sonra yatırımcı desteği ile şirket kurulumu sonrası alınacak sertifikasyonlar ile hem Avrupa hem de Amerika pazarlarına giriş hedeflenmektedir. Piyasada oyuncu sayısı az olduğu için firmanın hızlı büyümesi ve önemli bir sağlık firması tarafından satın alınması beklenmektedir.

 

Ekip

Prof. Dr. Hakan Ürey

  • Profesör, Koç Üniversitesi
  • PhD., Georgia Technology Institue, Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği
  • 150 makale, 30 lisanslanmış patent, örn. Microvision firmasının pico-projector ürün patentleri
  • Optik ve Minyatür Sistemler konusunda çalışmaktadır

Göksenin Yaralıoğlu

  • Araştırma Görevlisi, Stanford Üniversitesi
  • PhD., Bilkent Üniversitesi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği

Gökhan Sağlam

  • MSc., Başkent Üniversitesi, Biyomedikal Mühendisliği