Yatırım Portföyü
ANA SAYFA
Menu

Konuşan Eller

Elif Saygı Bavunoğlu & Harun Bavunoğlu / Turtela Teknoloji Çözümleri A.Ş.

Proje Hakkında

Konuşan Eller, Türk İşaret Dilini Sese Çeviren Teknolojik Eldiven projesidir. Eldiven, üzerinde yer alan sensörler yardımıyla işitme/konuşma engelli insanların kullandığı Türk İşaret Dilini algılayacak ve eş zamanlı olarak sese dönüştürecektir. Böylece işitme/konuşma engelli insanların gerçekten sesli olarak konuşmaları, hem iş hayatlarında hem de günlük yaşantılarında, karşıdakinin işaret dili bilmesine gerek kalmadan, kendilerini rahatça ifade edebilmeleri ve sosyalleşebilmeleri amaçlanmıştır.

Konuşan Eller, eğitim modu sayesinde, aynı zamanda Türk İşaret Dilini öğrenme amaçlı da kullanılacaktır. Böylece eğitimi uzun olan Türk İşaret Dilinin eğitim süresi kısalacak, kullanıcının kendi kendine Türk İşaret Dilini öğrenmesi mümkün olacaktır. Ayrıca kullanıcılar eldivene istedikleri kelimeleri ve hareketleri öğreterek, eldivenlerini kişiselleştirebilecek ve iletişimlerini hızlandıracak kısa yollar tanımlayabileceklerdir.

Konuşan Eller, işitme/konuşma engelli insanların hayatlarını değiştirecek, Türk İşaret Dilinin standardize edilmesinde de önemli rol oynayacaktır.

Ekip

Elif Saygı Bavunoğlu

Kurucu Ortak

    • BSc., Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği

Harun Bavunoğlu

Kurucu Ortak

    • Doktora Derecesi, Ege Üniversitesi, Bilgisayar Bilimleri Ağırlıklı Matematik