Yatırım Portföyü
ANA SAYFA
Menu

Diyaliz Öncesi Mobil Kan Testi Cihazı

Prof. Dr. İbrahim Işıldak / Yıldız Teknik Üniversitesi

Buluş

Buluş, bir böbrek hastasının kanındaki pH, üre ve fosfat miktarını bir damla kan ile doğru bir şekilde ve kolayca ölçmesini sağlayan medikal bir cihazdır. Hasta cihaz sayesinde kanındaki zehirli madde seviyesini rahatça takip edebilecek böylece uygun zamanda diyalize gidebilecektir.

Mevcutta hastalar kandaki zehirli madde ölçümünü ancak hastane veya laboratuvar ortamında bir tip kan vererek takip edebilmektedir. Bu işlem de sık yapılamadığı için ancak diyalize girecek hastalar da bu test uygulanmaktadır. Bu yüzden hastlarda üremi, hiperfosfatemi ve asit-baz bozuklukları ortaya çıkmaktadır. Bu gibi sorunların önüne geçme konusunda buluş çok büyük rol alacaktır. Sadece diyalize giren hastalar değil her seviye böbrek hastası kanındaki zehirli maddeleri takip ederek beslenmesini düzenleyebilir ve hayat kalitesini arttırabilir.  

Fikri Haklar

Buluşla ilgili hem Türkiye hem de PCT patent başvuru süreci devam etmektedir. 

Pazar

Dünyada her 10 kişiden 1’inde böbrek bozukluğu bulunmakta iken bu oran Türkiye’de 7'de 1’dir. O yüzden buluşun ülkemiz için önemi daha da büyüktür. Bu buluş her seviye böbrek hastasının yaşam kalitesini arttıracaktır. 

Lisanslama Durumu

Cihaz Ar&Ge çalışmalarında son aşamaya gelinmiştir.  

Ekip

Prof. Dr. İbrahim Işıldak

    • Profesör, Yıldız Teknik Üniversitesi
    • PhD., Newcastle upon Tyne Üniversitesi, Kimya