Yatırım Portföyü
ANA SAYFA
Menu

Parkinson Semptomlarını Azaltan Giyilebilir Cihaz

Doç. Dr. Özgür Çakmak / Otago Üniversitesi, Yeni Zelanda

Buluş

Buluş; Parkinson hastalığında görülen titreme, yavaşlama, hareket katılığı gibi semptomları cerrahi girişim olmaksızın ilaç seviyesinde azaltabilen giyilebilir bir elektro-stimülatördür. 

Günümüzde hastalar çok sayıda ilaç alarak semptomlarını kontrol altında tutmaya çalışmaktadır. Ancak ilaçların hem psikolojik hem de fizyolojik bir çok yan etkisi bulunmaktadır; örneğin kişilik bozukluğu veya istemsiz hareketler gibi. Hastalığın ileri aşamasında ise hastalar halk arasında beyin pili olarak anılan Deep Brain Stimulation adlı cerrahi uygulamayı tercih edebilirler. Bu uygulama beynin ilgili bölümüne bir elektrot yerleştirilmesini gerektirirken çalışma için ihtiyaç duyulan enerjiyi de hastanın göğsüne yerleştirilen bir pil ünitesinden alır. Bu operasyon yüksek risk içerdiği ve maliyetli olduğu için yaygın olarak kullanılmaz. 

Buluş ile ilaçların dozunun önemli ölçüde azaltıması hedeflenirken Deep Brain Stimulation'a da alternatif olması beklenmektedir. Buluşun giyilebilir olmasının yanında kolay kullanımı da hastanın konforu için ön planda tutulmuştur. Esas amacımız milyonlarca Parkinson hastasının hayat kalitesini en üst düzeye çıkarmaktır.

Klinik Çalışmalar

2013 yılında başlamak üzere buluşla ilgili çeşitli klinik çalışmalar yürütülmüş ve yürütülmektedir. Bunlar:

 • Kısa Süreli Etki Klinik Çalışması 
 • Hayvan Klinik Çalışması
 • Fonksiyonel MRI Klinik Çalışması
 • Uzun Süreli Etki Klinik Çalışması 
 • Uluslararası Uzun Süreli Etki Klinik Çalışması (sertfikasyon için) 

Fikri Haklar

Buluş ile ilgili ilk patent başvurusu Amerika, Avrupa ve Japonya'da tescillenmiştir. Bir çok ülkede de patentleme süreci devam etmektedir. Bunun yanında koruma kapsamını genişletmek üzere ikinci bir patent başvurusu yapılmıştır.

Haziran 2017'de kısa süreli etki klinik çalışmasının sonuçları bir makale olarak Frontiers in Human Neuroscience adlı bu alanda çok yüksek etki değerine sahip dergide yayınlandı. Makalenin başlığı: "Rapid Alleviation of Parkinson’s Disease Symptoms via Electrostimulation of Intrinsic Auricular Muscle Zones"' olup buradan ulaşabilirsiniz.

Pazar

Alzheimer'dan sonra en  sık rastlanan sinir sistemi bozukluğu hastalığıdır. Dünyada 10 milyona yakın insanı etkilediği tahmin edilirken bunları 1.2 milyonu Avrupa'da iken 1 milyonu da ABD'dedir. Global tedavi pazarı büyüklüğü, 2017 yılında gerçekleşen $4.24 milyardan 2022 yılına kadar ortalama %6 büyüme ile $5.69'a ulaşması beklenmektedir. 

Yatırım Durumu

Buluşla ilgili yeni nesil prototip geliştirilmekte olup klinik çalışmada etkinliği ölçülmektedir. Kısa bir süre sonra şirketleşme işlemlerinin tamamlanması ile uluslararası klinik çalışmalara ve sonrasında sertifikasyon sürecine geçilecektir. Bu sırada Ar&Ge faaliyetlerine devam edilecektir. Hedefimiz 2 yıl içerisinde buluşu hastaların kullanımına sunmaktır.

Ekip

Doç. Dr. Özgür Çakmak

  • Araştırma Görevlisi, Otago Üniversitesi
  • Harvard Medical School
  • Stanford Üniversitesi, Tıp Fakültesi
  • PhD., Marmara Üniversitesi, Tıp Fakültesi

Prof. Dr. Hakan Ürey

  • Profesör, Koç Üniversitesi
  • PhD., Georgia Technology Institue, Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği

Dr. Burak Özsoy

  • PhD., Texas Tech University, Makine Mühendisliği