Yatırım Portföyü
ANA SAYFA
Menu

Zeolit Kaplama Teknolojisi

Prof. Dr. Ayşe Erdem Şenatalar & Prof. Dr. Melkon Tatlıer / İTÜ

Teknoloji

Zeolit, moleküler yapısı itibari ile doğal bir elek olup gaz veya sıvıların ayrıştırılması yanında nem tutma özelliği ile dehidrasyon işleminde kullanılır. Zeolit kaplamaların performansı top formunda kullanılan Zeolit'e göre çok daha yüksektir. Ancak mevcut kaplama teknolojileri çok pahalı ve zahmetli olduğundan yaygın olarak kullanılamaz. Buluş ile kaplama işlemi hem ucuzlar, hem kolaylaşır, hem de süresi kısalır. Böylece önceden mümkün olmayan bir çok alanda artık Zeolit kullanılabilir. 

Yapılan çalışmalarda altlıklar istenilen kalınlıkta Zeolit ile kaplanırken dayanıklılık testlerinden de başarıyla geçmiştir. Böylece kaplamaların her türlü endüstride rahatlıkla kullanılabileceği kanıtlanmıştır. 

Kullanım Alanı

Zeolit Kaplamalar adsorbent, katalist, veya membran olabilir. Zeolit kullanılan sistemler geleneksel olanlara göre oldukça verimlidir ve çok yüksek enerji verimliliği sağlar. Örnek olarak kurutma sistemlerinde Zeolit kullanımı çok avantajlıdır. Bazı beyaz eşya firmaları bulaşık makinesinin kurutma işlemine top formunda Zeolit ekleyerek çok yüksek enerji verimliliği elde etmiştir. Aslında Zeolit kaplama olarak kullanılırsa çok daha üst seviye bir verimlilik elde edilebilir.  

Bunun dışında endüstride örnek olarak ileri düzey biyoethanol yakıt üretim tesislerinde saflaştırma ve su arındırma işlemi için Zeolit kaplı membranlar kullanılmaktadır. Bu sayede top formunda Zeolit kullanımına göre %15 daha fazla ürün çıktısı yanında enerji tasarrufu da sağlanmaktadırlar. Ancak Zeolit kaplamalar mevcut yöntemlerle hazırlandığından hem üretim süresi hem de maliyeti çok yüksektir.  

Süreçlere bakıldığında Zeolit kaplamaların kullanım alanı sayısızdır ve yapılacak Ar&Ge çalışması ile istenilen her alanda çok yüksek kazanımlar elde edilebilir.

Fikri Haklar

Kaplama Teknolojisi Amerika, Almanya, Çin, Fransa, İngiltere, İspanya, İtalya, Japonya ve Türkiye'de patentlenmiştir. 

Pazar

Biyoethanol yakıt üreticileri yakıttan suyu ayrıştırmak için Zeolit kaplı membranları tercih ederler çünkü bu sayede üretim hem %10-20 aralığında artar hem de enerji tasarrufu sağlarlar. Ancak mevcut teknoloji ile Zeolit membran üretimi oldukça zahmetli ve pahalıdır. Diğer taraftan bulunan teknoloji ile kaplama üretimi hem hızlanmakta hem de ucuzlamaktadır. Global Biyoethanol pazarı 2016 yılında $48.7 milyar olup 2023 yılında $75.5 milyara ulaşması beklenmektedir. Bu ise Zeolit kaplamanın etkili olduğu sadece örnek bir pazardır. Aslında Zeolit kaplamalar nem uzaklaştırma ile sıvı/gaz ayrıştırma prosesi içeren tüm endüstri ve makinelerde yarar sağlayacaktır.

Lisanslama Durumu

Teknoloji hazır olup lisanslamaya açıktır. Bu konuda potansiyel alıcılarla görüşmeler devam etmektedir. 

Ekip

Prof. Dr. Ayşe Erdem Şenatalar

    • Profesör, İstanbul Teknik Üniversitesi
    • PhD., İstanbul Teknik Üniversitesi, Kimya Mühendisliği

Prof. Dr. Melkon Tatlıer

    • Profesör, İstanbul Teknik Üniversitesi
    • PhD., İstanbul Teknik Üniversitesi, Kimya Mühendisliği